Izdavač: Stilus knjiga
Prevela: Marija Perišić
Naslov izvornika: Broken Prince
2018.
Tajne. Izdaja. Neprijatelji.
“Slomljeni princ” drugi je nastavak serijala o obitelji Royal i nastavlja priču u trenutku kada je završila prva knjiga, “Princeza od papira“.
Ellin svijet se srušio. Uhvatila je Reeda u indiskretnoj situaciji i pobjegla. Reed je ostao sam, prepun krivnje i nadasve slomljen. Sve što želi je vratiti Ellu i znati da je na sigurnom. Ipak, nitko ne zna gdje je Ella, a Reedu polako leđa okreću kako članovi njegove obitelji obitelji, tako i cijela škola.

Moram priznati da sam se na početku ove knjige pitala: Zašto uopće čitam ovaj serijal? Jednostavno nije išlo i nije išlo. Zapravo, došlo mi je da knjigu bacim u zid. Knjiga obiluje degutantnim konceptima kao što su šovinizam, bullying, korupcija, snobizam, i stvarno mi je sve vrlo brzo počelo ići na živce. I Ella i Reed, dvoje likova iz čijih je perspektiva priča alternativno ispripovijedana, poglavljima se nisu odmakli od svog naricanja i počeli su se opako ponavljati. Iz obzira prema izdavaču i činjenici da sam knjigu dobila kao recenzentski primjerak (koji sam sama tražila), ustrajala sam, iako je to “započinjanje” knjige trajalo tjednima, ako ne i mjesecima.
U jednom sam trenutku odlučila – sad ili nikad. Dovršit ću ovu knjigu. Iako nisam očekivala da će mi se pretjerano svidjeti.
No, knjiga me iznenadila. Pozitivno! Istina, negdje između čitanja prvog i drugog nastavka ja sam se pomalo promijenila kao čitateljica te puno manje posežem za ovim žanrom, ali zapravo mi je na kraju knjiga “sjela kao budali šamar”. Pritom me zamislila u smjeru pitanja: Zašto se nama ovakve knjige uopće sviđaju?
I onda mi je sinulo. Sapunice! Pa da! Ova knjiga je sapunica. I to ona američka. Nešto à la “Dinastija”. Možda “Santa Barbara”. Ponekad “Strasti”!
Sjećam se da sam sa sestrom, nekad u osnovnjaku, pobožno pratila sapunicu “Strasti”. Negdje na milijuntom nastavku više ni sami nisu znali što bi sami sa sobom i epizode su počele trajati unedogled. Doista, u nedogled! Jedna jedina scena trajala bi tjednima. Napetost nas je uništavala, ali nismo mogle prestati gledati. Dan danas sestra i ja otkazivanje te serije smatramo traumom iz djetinjstva. Toliko je bilo bolno izgubiti te likove, pa iako je i serija očigledno propadala pred našim očima.
Usporedba “Strasti” sa “Slomljenim princom” i cijelim “Royals” serijalom nije u “očiglednom propadanju”, ali jest u činjenici da nas šund serijali s apsolutno nevjerojatnim zapletima i zapravo vrlo upitnim moralnim razmišljanjima glavnih junaka beskrajno i vrlo ljudski – zabavljaju. Iako TV sapunice već odavno ne pratim, u takvim knjigama još uvijek pronalazim radost. Ne mislim da je uživanje u takvim materijalima išta loše i ne bismo se smjeli sramiti ako u tako nečemu uživamo.

Najveći problem ove knjige na kraju nije bio sadržaj, nego spor, nedosljedan i repetitivan prvi dio knjige koji je mogao biti spretnije napisan. To je ispao pravi razlog zašto mi knjiga dugo nije sjedala. Jednom kad se priča ubrzala i počela hrabro iskorištavati golemi potencijal priče i likova (osobito lakomrzljivih negativaca), počela sam i uživati. I to uživati s onim uživanjem koje ti može pružiti samo mozak-na-pašu materijal koji nema gotovo nikakvu umjetničku vrijednost, bog ga blagoslovio.
Knjigu “Slomljeni princ” možete kupiti na Hoću knjigu web shopu.

Dooobro,većsam mislila odustati od serijala nakon pročittane prve knjige.
LikeLike